kreowanie pieniędzy ,, z powietrza'' przez banki komerycjne

W tym miejscu można opisać wszelkie zagadnienia związane z finansami, bankowością, które nie pasują do kategorii powyżej.
marekmarecki1

kreowanie pieniędzy ,, z powietrza'' przez banki komerycjne

Post autor: marekmarecki1 » 18 kwie 2018, 23:01

Witam, przeczytałem kilka artykułów o kreacji pieniądza przez banki i praktycznie w każdym jest napisane o kreacji pieniądza ,,z powietrza'' przez banki komercyjne. Ogólnie rzecz biorąc mechanizm kreacji przedstawiany jest tam w taki sposób, że przy rezerwie cząstkowej 10 %, bank od złożonego depozytu np 1000 zł odkłada do rezerwy 100 zł a pozostałe 900 może komuś pożyczyć. W takim przypadku nie rozumiem dlaczego piszą że są to pieniądze ,,z powietrza'' jeśli ewidentnie są te procentowe części od złożonych depozytów. Jeżeli klient składał by w banku depozyt na 1000 zł a bank wrzucał by jako rezerwę właśnie te 1000 zł i tworzył z tego 9000 zł w postaci kredytów, to rozumiem że rzeczywiście było by to tworzenie pieniędzy z powietrza przez banki komercyjne. Jedynym mechanizmem który rzeczywiście tworzy (w moim rozumowaniu) z powietrza to skupowanie obligacji przez bank centralny i wystawianie czeków bez pokrycia dla banków sprzedających owe obligacje. Wtedy rzeczywiście na saldzie banku pojawia się kwota której nigdzie wcześniej nie było, więc można to nazwać ,,kreacją z powietrza''. Ale tak jak pisałem wyżej nie rozumiem czemu pożyczanie komuś części pieniędzy od złożonego wcześniej depozytu przez bank komercyjny jest kreowaniem z powietrza, skoro jak byk jest to część pieniędzy która została dostarczona przez kogoś do banku.Jeżeli ktoś odda mi w depozyt 1000 zł a ja pożycze komuś 900 zł z jego pieniędzy to nie znaczy przecież że wykreowałem te pieniądze z powietrza. Czy był by ktoś łaskawy to wytłumaczyć ,czemu jest to nazwane kreacją z powietrza? czy i jakie ewentualnie są błędy w moim rozumowaniu? z góry dziękuje za odp:)

ODPOWIEDZ